Internetowy Podróżniku,

Internetowy Podróżniku, kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś, witam Cię serdecznie w moich skromnych, wirtualnych progach. Na tym małym kawałku mojej ambikowej szuflady, do której chowam różne przemyślenia i małe rękodzieła, te pisane, malowane, wydziergane czy gotowane oraz ulotne chwile, spojrzenia, to co mnie porusza, inspiruje, motywuje lub cieszy. Mam nadzieję, że spotkamy się znowu przy gorącym kubku herbaty aby przez chwilę zatrzymać się nad jakąś myślą, pomarzyć, pośpiewać, pośmiać się lub po prostu pomilczeć. Miło mi Cię gościć :) Proszę czuj się swobodnie, nie musisz zostawiać żadnych komentarzy, lajków, czy plusików, chyba że masz na to ochotę. Jeśli przeglądając moją szufladę choć raz zagości uśmiech na twojej twarzy lub zaduma na czole to będę zadowolona. Z pozdrowieniami :)

Aga, Ambikowo

środa, 19 czerwca 2013

Gotowane BURACZKI na zasmażce wg. 5 przemian

Podobno są bardzo dobre, a przygotowanie ich jest bardzo proste. Oczywiście przyprawiam jak zwykle na smak, więc dokładnie nie napiszę ile czego, każdy musi sam wypróbować :)

Składniki:
5 - 6 średnich, w miarę równych buraków
woda i przyprawy:
pieprz, sól, sok z cytryny i cukier
i zasmażka z mąki i masła

Buraki gotuję w skórkach, żeby zmiękły. Ponieważ gotują się dość długo ok. 1h (zależy od wielkości buraków), więc nastawiam je wcześniej. Po ugotowaniu odcedzam i obieram jak chwilę przestygną, następnie ścieram na tarce z małymi oczkami do garnka. Zalewam je zimną wodą, czekam aż się zagotują i przyprawiam. Najsmaczniejsze są jak przyprawi się je dobrze za pierwszym razem. Jeśli to się nie uda to można zrobić jeszcze jedno okrążenie i wtedy doprawić lepiej.

Wg. 5 przemian składniki dodaję w następującej kolejności:

(smak)
(słodki) starte i ugotowane buraki,
(ostry) szczypta pieprzu,
(słony) zimna woda,
(słony) ok 1,5 łyżeczki soli (używam soli morskiej, która jest łagodniejsza od zwykłej, białej soli),
(kwaśny) ok 2 łyżek soku z cytryny (ilość zależy od smaku cytryny, czasem wyciskałam sok z połówki cytryny),
(gorzki) pomijam lub można dodać odrobinę wrzątku,
(słodki) zasmażka - trzeba dobrze wymieszać, żeby nie było grudek,
(słodki) ok 1 łyżka cukru trzcinowego

Zasmażkę przygotowuję w trakcie przyprawiania. Na patelni podsuszam ok 2 łyżek mąki (używam pszennej mąki razowej z Lubelli), dodaję 2 - 3 łyżki masła i podsmażam zasmażkę. Powinna mieć taką bardziej płynną konsystencję, jak jest za sucha to trzeba dodać masła.


SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz