Internetowy Podróżniku,
Internetowy Podróżniku, kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś, witam Cię serdecznie w moich skromnych, wirtualnych progach. Na tym małym kawałku mojej ambikowej szuflady, do której chowam różne przemyślenia i małe rękodzieła, te pisane, malowane, wydziergane czy gotowane oraz ulotne chwile, spojrzenia, to co mnie porusza, inspiruje, motywuje lub cieszy. Mam nadzieję, że spotkamy się znowu przy gorącym kubku herbaty aby przez chwilę zatrzymać się nad jakąś myślą, pomarzyć, pośpiewać, pośmiać się lub po prostu pomilczeć. Miło mi Cię gościć :) Proszę czuj się swobodnie, nie musisz zostawiać żadnych komentarzy, lajków, czy plusików, chyba że masz na to ochotę. Jeśli przeglądając moją szufladę choć raz zagości uśmiech na twojej twarzy lub zaduma na czole to będę zadowolona. Z pozdrowieniami :)
Aga, Ambikowo
sobota, 10 grudnia 2016
piątek, 2 grudnia 2016
środa, 7 września 2016
NAUKA SAMURAJA - Historia z Morałem
"W Japonii, w małym miasteczku niedaleko od stolicy, mieszkał stary samuraj. Pewnego dnia, kiedy dawał lekcje swoim uczniom, podszedł do niego młody wojownik, znany ze swej bezwzględności i okrucieństwa. Młody wojak bardzo lubił prowokować innych do zwady, choć nie zawsze wygrywał, gdyż zaślepiony furią popełniał dużo błędów w walce. Tym razem za cel obrał sobie starego samuraja i zaczął go obrażać najgorszymi z możliwych słowami. Starzec pozostał jednak niewzruszony. Po jakimś czasie wojownikowi znudziło się wyzywanie go, więc zły i zmęczony powrócił do domu.
Zdziwieni zachowaniem starego samuraja uczniowie zapytali go dlaczego pozwolił się tak obrażać. Czy pozostał bierny, bo bał się konfrontacji z młodym osiłkiem? Na te pytania starzec odpowiedział im również pytaniem:
- Jeśli ktoś podchodzi do was z darami, a wy ich nie przyjmujecie, to do kogo należą owe podarunki?
Uczniowie odpowiedzieli zgodnie, że do tego, kto je przyniósł. Na to leciwy samuraj rzekł:
- Tak samo jest z nienawiścią, gniewem i obelgami. Dopóki ich nie przyjmujecie do siebie należą do tego, kto je przyniósł i nie mogą was zranić."
_____________________
To mądra historia. Pokazuje nie tylko to, żeby nie przyjmować czyjegoś gniewu i być niewzruszonym pomimo prowokacji, ale też to gdzie jest prawdziwa siła.
Dla mnie silnym jest nie ten kto może popisać się siłą swych ramion i mięśni lub ostrych słów, ale ten kto potrafi kontrolować swoje zmysły i emocje i być prawdziwie zrównoważonym wewnątrz. Opanowanie gniewu jest sztuką i żeby stać się w niej biegłym musimy znaleźć siłę i spokój wewnątrz nas samych.
Dlatego gorąco zachęcam do poszukiwań, głębszych przemyśleń i medytacji.
foto: pixabay.com
środa, 6 lipca 2016
9 WSKAZÓWEK w wychowaniu dzieci
niedziela, 3 lipca 2016
JESTEM
sobota, 2 lipca 2016
W KAWIARNI - historia z morałem
poniedziałek, 20 czerwca 2016
środa, 1 czerwca 2016
czwartek, 19 maja 2016
Śrimati Radharani & Raghunatha Goswami - historia i obraz
wtorek, 1 marca 2016
PYSZNE toponie ROGALIKI bez jaj
Powiem krótko, rogaliki wyszły super i nie spodziewałam się, że zrobię je tak szybko :)
A oto przepis:
wtorek, 16 lutego 2016
KSIĄŻKA - krótko, ale z morałem
"Podczas zajęć z problemów społecznych, profesor trzymał przed nami czarną książkę i stwierdził:
- Ta książka jest czerwona.
Odpowiedzieliśmy, że nie, ona jest czarna. Jednak on upierał się przy swoim.
Uznaliśmy, że to nie w porządku.
W końcu profesor odwrócił książkę.
Okazało się, że druga część okładki jest czerwona!"
TAK ŁATWO JEST KOGOŚ OCENIĆ I SKRYTYKOWAĆ. ZANIM JEDNAK TO ZROBISZ WARTO SPOJRZEĆ Z JEGO PUNKTU WIDZENIA! :)
sobota, 13 lutego 2016
ZIMOWO - SZYDEŁKOWO
niedziela, 24 stycznia 2016
piątek, 22 stycznia 2016
BĄDŹ JAK SOKRATES - historia z morałem
- Sokratesie czy wiesz, co właśnie usłyszałem o jednym z twoich studentów?
- Zaczekaj chwilę - przerwał mu Sokrates - zanim mi to powiesz chciałbym, abyś przeszedł pewien test. Nazywa się testem "Potrójnego filtru".
- Potrójny filtr?
- Dokładnie - kontynuował Sokrates - Zanim powiesz coś o moim studencie, spróbujmy przefiltrować to, co chcesz powiedzieć. Pierwszy filtr to prawda. Czy upewniłeś się, że to co słyszałeś o moim studencie jest w z całą pewnością prawdą?
- No nie, właściwie to tylko to słyszałem...
- Dobrze, czyli właściwie nie wiesz czy jest to prawda czy fałsz... Przejdźmy do filtru drugiego, filtr dobroci. Czy to, co chcesz mi powiedzieć jest czymś dobrym?
- Raczej nie, właściwie to coś przeciwnego.
- Czyli chcesz mi powiedzieć o nim coś złego, nie wiedząc nawet czy jest to prawdą.
Mężczyzna potrząsną ramionami z zawstydzeniem, a Sokrates kontynuował:
- Nadal możesz pomyślnie zdać ten test, bo mamy trzeci filtr użyteczności. Czy to co chcesz mi powiedzieć o moim studencie jest dla mnie użyteczne?
- Nie specjalnie.
- Zatem - podsumował Sokrates - jeżeli chcesz mi powiedzieć coś, o czym nie wiesz czy jest prawdziwe, ani dobre, ani też użyteczne dla mnie... To po co mi to w ogóle mówić? "
foto: fragment dzieła Rafaela "Szkoła Ateńska" - Ajschines i Sokrates